Na rynku bankowym istnieje co najmniej kilka typów kart. Nie ulega jednak wątpliwości, że tuż obok standardowej karty płatniczej, do najpopularniejszych należy także karta debetowa i kredytowa. Bardzo często są one mylone, ponieważ obydwie identycznie prezentują się wizualnie, proponowane są klientom banku, a przez konsumentów kojarzone są głównie z możliwością uzyskania dodatkowych środków oraz z ujemnym stanem konta. W jaki sposób można zatem je rozróżnić? Na czym polegają główne różnice pomiędzy tymi dwoma rodzajami kart? Sprawdź tutaj!
Karta debetowa – podstawowe informacje
Kartę debetową można uzyskać do posiadanego konta osobistego. Jej wydanie zależy zazwyczaj od ilości regularnych wpływów na rachunek rozliczeniowo-oszczędnościowy. Dodatkowe środki na koncie pojawiają się praktycznie natychmiast – w momencie otrzymania karty. Warto także wspomnieć, że konsument nie może skorzystać z kwoty większej niż ustalony debet. Karta debetowa służy zarówno do dokonywania płatności, jak również wypłaty z bankomatu zgromadzonych na koncie środków. Pod względem użytkowania nie różni się ona więc niczym specjalnym od zwykłej karty płatniczej bez limitów.
Czym jest karta kredytowa?
Karta kredytowa powiązana jest ze specjalnym rachunkiem bankowym, do którego zostaje przypisany limit możliwy do wykorzystania – określany jest na podstawie zdolności kredytowej (zazwyczaj określana jest ona na podstawie regularnych wpływów na rachunek). Jeśli chodzi o spłatę zadłużenia, w przypadku karty kredytowej obowiązuje okres bezodsetkowy (jego długość jest ustalana przez bank), który pozwala na spłatę kredytu bez ponoszenia kosztów.
Rodzaje kart
W Polsce dostępnych jest dwóch głównych operatorów kart – Visa i Mastercard. Nie różnią się ono znacząco w obsłudze, jednak osoby, które regularnie dokonują transakcji w obcej walucie (głównie euro, dolar amerykański) powinny zapoznać się z możliwościami, jakie oferuje każdy z wymienionych operatorów.
Karta debetowa czy kredytowa – która jest lepszą opcją?
Karta debetowa a karta kredytowa – pomimo że obydwie są kartami płatniczymi, różnią się głównie w użytkowaniu. Wydanie karty debetowej jest łatwiejsze, przez co dostęp do dodatkowych pieniędzy staje się o wiele szybszy niż w przypadku karty kredytowej. Warto mieć jednak na uwadze, że jej użytkownik już od momentu skorzystania z debetu po raz pierwszy zobowiązany jest do comiesięcznego ponoszenia kosztów, gdyż bank nalicza odsetki za każdy dzień. W przypadku karty kredytowej, obowiązuje okres bezodsetkowy, który pozwala na uniknięcie kosztów. Zarówno w przypadku karty kredytowej, jak również debetowej, poprzez dokonanie płatności zostaje obciążony rachunek.
W jaki sposób można otrzymać którąś z wymienionych w artykule kart?
Zarówno kartę kredytową, jak i debetową można uzyskać poprzez złożenie odpowiedniego wniosku w instytucji finansowej. Aby do tego doszło, klient musi posiadać rachunek ROR (rozliczeniowo-oszczędnościowy), czyli konto osobiste. Wniosek można złożyć poprzez odwiedzenie najbliższej placówki banku stacjonarnie lub wysłanie dyspozycji z poziomu aplikacji mobilnej lub strony internetowej. Po zweryfikowaniu wniosku i wydaniu pozytywnej decyzji przez bank, konsument może otrzymać limit.
Zastanawiając się, który z typów kart wybrać, należy przede wszystkim rozważyć, jak często klient będzie korzystał z udostępnionych środków oraz w jakim celu ich potrzebuje. Jeśli zależy nam na szybkim pozyskaniu dodatkowych środków, o wiele lepszym wyborem będzie karta debetowa.